Jakie narzędzia wybrać do pracowni tapicerskiej?

Narzędzia tapicera powinny pozwalać na szybką i precyzyjną pracę oraz solidne zamocowanie materiałów na konstrukcji mebla. Do najbardziej popularnych narzędzi każdego tapicera należą pistolety lakiernicze, zszywacze, sztyfciarki, gwoździarki, wiertarki oraz wkrętarki. Czym powinien charakteryzować się tego typu sprzęt i jak wybrać właściwy model?

Pistolety lakiernicze

Lakierowanie i malowanie drewna to żmudny i wymagający ogromnej precyzji proces. Najczęściej wykorzystywanymi do tego celu narzędziami są pistolety pneumatyczne, które nie tylko usprawniają pracę, ale też ograniczają do minimum wysiłek pracownika, pozwalając na precyzyjne naniesienie powłoki lakierniczej na powierzchnię mebla. Napęd pneumatyczny pistoletów pozwala na bezpieczne używanie ich również w lakierniach o dużym zagrożeniu pożarowym. Wśród popularnych modeli znajdują się pistolety z górnym i dolnym zbiornikiem, a także sprzęt współpracujący z dużym, samodzielnym zbiornikiem zewnętrznym. Nisko- i wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze z wymiennymi dyszami (np. znajdujące się w naszej ofercie pistolety Adler) pozwalają na nanoszenie lakierów o pożądanej grubości – zarówno warstw podkładowych, jak również nawierzchniowych. Zastosowanie nowoczesnych pistoletów lakierniczych, skonstruowanych w oparciu o najnowsze technologie, umożliwia znaczącą oszczędność lakierów oraz uzyskanie bardzo dobrej powierzchni natrysku.

Narzędzia do nanoszenia kleju i silikonu

 

Do podstawowych narzędzi tapicera zaliczamy również pistolety, za pomocą których natryskuje się klej do mocowania pianki. Najlepiej wybierać modele odznaczające się dużą wydajnością, łatwością czyszczenia oraz ergonomicznym kształtem, który pozwoli na używanie pistoletu zarówno przez osoby prawo-, jak i leworęczne. Odpowiednio dobrany pistolet lakierniczy powinien umożliwiać naniesienie równomiernej warstwy kleju, przy czym należy pamiętać, że najszybszą pracę zapewniają pistolety bazujące na sprężarkach i kompresorach. Tego rodzaju urządzenia najczęściej wykorzystuje się w większych zakładach - najbardziej wydajne maszyny wykorzystują pompy tłokowe oraz membranowe, mogące zasilać nawet 8 pistoletów natryskowych. Finalna wydajność pompy zależy jednak również od właściwości kleju, rodzaju użytych pistoletów lakierniczych oraz ciśnienia sprężonego powietrza.


Co istotne, nie ma znaczenia, jaką pojemność ma zbiornik kompresora. Jeśli pompa posiada odpowiednią wydajność, wystarczy nawet niewielki zbiornik (np. jednolitrowy). Kluczowy jest wybór samego kompresora, ponieważ to on bezpośrednio wpływa na wydajność używanych pistoletów lakierniczych. Ważną rolę spełniają również pistolety do silikonu, które odznaczają się zazwyczaj prostą budową, umożliwiając proste lub elastyczne wyciskanie tuby. Igła, w którą są wyposażone, umożliwia przebicie zaschniętego materiału wewnątrz tuby, a lekki spust oraz nóż do odcinania końcówki tuby pozwalają na wygodną i precyzyjną pracę. W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór wydajnych, wysokiej klasy pistoletów do nanoszenia kleju, a także innych niezbędnych narzędzi pneumatycznych i tapicerskich, w tym zbiorników, przewodów i dysz.

Zszywacze, sztyfciarki i gwoździarki

gwoździarka bizon 900dc Zszywacze to kolejne podstawowe narzędzia tapicerskie. W większych zakładach istotne znaczenie ma wydajność, która z kolei zależy od pojemności magazynka. Długi magazynek pozwala na załadowanie większej liczby zszywek. Najlepsze zszywacze umożliwiają nie tylko wbijanie jednostrzałowe, ale również wbijanie do 15 zszywek na sekundę i regulację prędkości wbijania, czyli zszywanie wielostrzałowe.Sztyfciarki do łączenia elementów wykorzystują sztyfty o różnej długości, czyli gwoździki bez główki. Zapewniają niewidoczne mocowanie, uzupełniając proces klejenia. Wśród najbardziej popularnych modeli wyróżnić można sztyfciarki pneumatyczne i gazowe, pozwalające w szybki sposób umieścić bardzo dużą liczbę sztyftów, zapewniających stabilną konstrukcję, a także dobrze przytwierdzoną tapicerkę. Sztyfciarki cenione są ze względu na dużą różnorodność możliwych do zastosowania sztyftów.Gwożdziarki to narzędzia zbliżone funkcjonalnością do sztyfciarek, które umożliwiają umieszczenie w drewnie setek gwoździ bez zbędnego wysiłku. Znacznie skracają czas pracy, zwiększając wydajność oraz wygodę. Modele gazowe nie wymagają podpięcia do prądu, co przekłada się na ich większą mobilność.

 

Wiertarki i wkrętarki pneumatyczne


Wiertarki i wkrętarki to narzędzia umożliwiające wykonywanie otworów oraz spajanie elementów za pomocą wkrętów. Nowoczesne modele bez trudu mogą być stosowane nawet w trudno dostępnych miejscach. Zasilanie akumulatorowe pozwala na wygodne używanie, a ergonomiczny kształt i niewielki ciężar to gwarancja wygodnej pracy. W większych zakładach tapicerskich stosowane są wkrętarki pneumatyczne, jak np. wiertarka pneumatyczna Hazet, dostępna w naszym sklepie. Rodzaj narzędzi wykorzystywanych do tapicerowania uzależniony jest od skali produkcji i wielkości zakładu. Wiele zakładów korzysta wyłącznie z narzędzi ręcznych, najbardziej wydajna i wygodna jest jednak zautomatyzowana produkcja, wykorzystująca nowoczesne narzędzia.