Akcesoria tapicerskie, które warto mieć w swojej firmie

Zarówno w firmach produkujących meble jak i w warsztatach majsterkowiczów-amatorów potrzebne są liczne akcesoria tapicerskie, które ułatwiają i uprzyjemniają pracę. O ile fachowiec posługuje się nimi z wielką wprawą, o tyle amator sięga po akcesoria z obawą, iż nie uda mu się ich użyć na tyle sprawnie, że efekt estetyczny będzie zadowalający. Obawy są jednak nieuzasadnione: z umiejętnym użyciem gwoździ tapicerskich, nici czy zszywaczy poradzi sobie nawet początkujący tapicer. Robiąc meble na zamówienie albo dokonując jedynie napraw na własny użytek warto sięgać po najwyższej jakości akcesoria tapicerskie. To gwarancja, że każdy mebel będzie wykonany starannie i będzie miał wysokie walory estetyczne.

Gwoździe i guziki tapicerskie

Gwoździe tapicerskie wyglądem przypominają tradycyjne pinezki. Służą nie tylko do mocowania materiałów obiciowych i pikowania, ale także gwarantują elegancki wygląd. Świetnie sprawdzają się na obrzeżach tapicerowanych siedzisk krzeseł, taboretów czy kanap. Pod szerokimi główkami gwoździ tapicerskich łatwo ukryć zszywki. Główki te mogą mieć rozmaite wielości, kształty i kolory. W sklepach za artykułami tapicerskimi znajdziemy zarówno gwoździe tapicerskie luzem, jak i w postaci ozdobnych listew.

Używając guzików tapicerskich, także możemy pikować obicia mebli. Dzięki nim uda nam się stworzyć na pikowanej materii dowolny kształt, co zdecyduje o walorach estetycznych wezgłowia, siedziska czy obicia drzwi. Warto wiedzieć, że guziki tapicerskie mogą być bardzo strojne, np. wyglądają jak kryształy. Ich użycie może, więc znacznie podnieść urodę mebla.

Zszywacze i wyciągarki do zszywek i gwoździ

Podczas zmiany obicia korzystamy z wyciągarek do zszywek i gwoździ oraz ze zszywaczy. Oba rodzaje urządzeń pozwalają znacznie przyspieszyć pracę oraz zapobiegają urazom dłoni, które są utrapieniem, kiedy tego usiłujemy pozbywać się starych gwoździ i zszywek ręcznie. Zszywacze i wyciągacze zszywek i gwoździ znajdą zastosowanie zarówno w firmach meblowych jak i w prywatnych warsztatach, czy po prostu podczas okazjonalnych poprawek tapicerskich.

źródło: https://tapicerski.pl/narzedzia-pneumatyczne-i-tapicerskie-zszywacz-bizon-14-50-b81,c35,p1772,pl.html

Nici i dratwa do zszywania

Nieco wprawy wymaga użycie nici tapicerskich z poliamidu, poliestru i bawełny oraz dratwy czyli nici wykonanej z włókien lnianych lub konopnych, impregnowanej woskiem. Gra jest jednak warta świeczki - dostępne w niezliczonej liczbie kolorów, nici tapicerskie dają nieograniczone możliwości wykonywania mocnych ozdobnych ściegów. Profesjonaliści chętniej niż po igłę, sięgną po maszynę do szycia, ale bez względu na narzędzie oraz rodzaj nici, efekt ich użycia będzie bardzo estetyczny i trwały. Należy pamiętać, że nici do szycia tapicerki meblowej powinny być sprężyste, wytrzymałe, odporne na działanie środków chemicznych (preparaty do czyszczenia tapicerek!) a także odporne na odbarwienia. Tapicer musi też umiejętnie dobierać grubość nici do zszywanego materiału, co gwarantuje trwałość ściegu. 

Kleje tapicerskie

 

 

 

 

źródło: https://tapicerski.pl/kleje-klej-drewnoklej-20kg,c12,p1755,pl.html

Wśród niezbędnych akcesoriów tapicerskich znajdziemy także kleje. W warsztacie potrzebne są różne rodzaje klejów do drewna oraz pianoklejów do łączenia tworzyw piankowych, formatek piankowych, waty tapicerskiej z płytami wiórowymi, drewnem surowym i lakierowanym, tekturą, włosiem gumowym i innymi materiałami tapicerskimi. Nie obejdziemy się bez klejów w sprayu, które polecane są zwłaszcza mniej zaawansowanym tapicerom. Kleje tapicerskie to - obok gwoździ i nici - kolejny sposób łączenia elementów meblowych. O tym, na który ze sposobów się zdecydujemy przesądza głównie rodzaj używanych materiałów, ale także doświadczenie w operowaniu wymienionymi akcesoriami.

Akcesoria tapicerskie z tworzyw sztucznych

O funkcjonalności mebli tapicerowanych i nie tylko decydują także detale, o których w ogóle nie myślimy: wywietrzniki, stopki, prowadnice, nóżki, narożniki czy wszelkiego rodzaju osłonki. W znakomitej większości drobiazgi te robione są z trwałych tworzyw sztucznych, często chromowanych. Dbałość o detale jest koniecznością, jeśli zależy nam na starannym wykończeniu mebli.