Jak wybrać odpowiedni zszywacz tapicerski?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia tapicera jest zszywacz tapicerski. Urządzenie to idealnie spełnia swoje funkcje zarówno w profesjonalnych zakładach tapicerskich, jak i w warsztacie osoby, dla których sztuka tapicerska jest tylko hobby. Przed zakupem zszywacza tapicerskiego dobrze jest dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Lektura artykułu pozwoli na optymalny wybór tego ważnego narzędzia do tapicerowania.

Do czego będzie służył zszywacz tapicerski?

Decydując się na zakup zszywacza tapicerskiego (nazywanego też takerem) warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które umożliwią wybór najbardziej odpowiedniego urządzenia. Trzeba więc określić jak często zszywacz będzie używany, do jakich prac oraz jaki rodzaj materiałów będzie zszywany z wykorzystaniem narzędzia, gdyż może być stosowany także do innych zadań niż tapicerowanie. Dokładnie określając potrzeby łatwo zdecyduje się o właściwym modelu narzędzia, w tym jego konkretnych parametrów -szybkość pracy, wydajność, długość magazynka, możliwość wykorzystania przy zszywaniu materiałów o różnych parametrach miękkości/twardości itp. Specjalistyczne sklepy oferują zszywacze, które idealnie sprawdzą się w takich pracach, jak odnawianie mebli, rekonstrukcja, zmiana designu oraz wiele więcej. Odpowiedni wybór zapewni optymalną szybkość i efektywność pracy oraz idealną jakość wykonywanych połączeń.

Sprawdź naszą ofertę zszywaczy tapicerskich: https://tapicerski.pl/narzedzia-pneumatyczne-i-tapicerskie,c35,pl.html

Tacery tapicerskie wykorzystane być mogą nie tylko do zadań związanych z tapicerstwem. Narzędzia te z powodzeniem używane są przez budowlańców jako zszywacz do drewna, a także w mocowaniu dachówek bitumicznych, oblicówek drewnianych, listw przypodłogowych, folii, materiałów izolacyjnych oraz w wielu innych działaniach, w których konieczne jest solidne przytwierdzenie materiału. Zszywacz może być także wykorzystywany w pracach domowych i ogrodowych. Wielozadaniowość to niezwykle cenna właściwość zszywacza tapicerskiego, dlatego też sprzęt ten warto mieć na stałe w domowym składziku narzędzi.

Zszywacz elektryczny czy pneumatyczny?

Sklepy z narzędziami oraz profesjonalne sklepy tapicerskie oferują różne modele zszywaczy tapicerskich. Planując zakup zszywacza do wyboru ma się trzy rodzaje, które różnią się od siebie źródłem mocy. Są to zszywacze elektryczne, zszywacze pneumatyczne oraz zszywacze ręczne.

Tapicerskie zszywacze elektryczne idealnie sprawdzają się zarówno w profesjonalnych zakładach tapicerskich, na budowach, jak i w domu czy ogrodzie. Nowoczesne narzędzia zaprojektowane są z myślą o użytkowniku, dlatego też cała konstrukcja jest niezwykle lekka, a ergonomiczny kształt pozwala na wykonanie zszycia nawet a bardzo trudnych dostępnych miejscach. Zszywacze idealnie leżą w ręce i są wygodne w użyciu. Wewnątrz urządzenia zastosowano mechanizmy generujące bardzo dużą siłę uderzenia, czego efektem jest skuteczne szycie praktycznie każdego materiału o odpowiedniej twardości. Parametry te należy zawsze sprawdzić przed zastosowaniem narzędzia. Współczesny zszywacz tapicerski to urządzenie praktycznie w pełni zautomatyzowane, dlatego też prace wykonywane są w bardzo szybkim tempie. Zszywacze elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są prądem elektrycznym. Zakupić można także taker akumulatorowy, który ze względu na zainstalowaną baterię nie wymaga kabla, co czyni go jeszcze wygodniejszym w użyciu. Tapicerski zszywacz elektryczny to profesjonalne urządzenie o najwyższej wydajności. Przekłada się to na cenę, jednakże warto zainwestować w tego typu sprzęt, by zapewnić sobie najwyższy komfort pracy oraz wykonywanie solidnych zszyć.

zszywacz bea

Kolejny wariant to zszywacz pneumatyczny. Narzędzie to perfekcyjnie sprawdzi się przede wszystkim w zakładach tapicerskich, gdzie zszywacza używa się intensywnie i bardzo często. Zszywacze tapicerskie posiadają bardzo dużą moc. Ich niewielkie rozmiary i ergonomiczny kształt umożliwia pracę w każdej przestrzeni. Z wykorzystaniem tego sprzętu zszycia wykonywane są precyzyjnie i solidnie. Zadowalająca jest także szybkość pracy - zszywacz pneumatyczny wystrzeliwuje nawet tysiąc pięćset zszywek w ciągu minuty! Zaawansowane modele umożliwiają regulacji energii wyrzutu, dzięki czemu zszycie dopasowywane jest do materiału, który ma zostać przymocowany. Zszywacze pneumatyczne używane są też na placach budowy, a to ze względu na wymienione parametry. Tego typu narzędzia dają wiele możliwości zarówno w tapicerce, jak i w pracach budowlanych. Koszt urządzenia to minimum kilkaset złotych. Cena jednak jest jak najbardziej adekwatna do jakości i możliwości oferowanych przez zszywacze pneumatyczne.

Najprostszą wersją narzędzia do zszywania materiałów jest tapicerski zszywacz ręczny. Urządzenie to cechuje lekkość, prosta budowa oraz intuicyjność i łatwoś w użyciu. Idealnie sprzęt ten sprawdza się w pracach amatorskich oraz każdym innym działaniu, które nie wymaga zbyt dużej intensywności zastosowania zszywacza tapicerskiego. Nie znaczy to, że zszywacz ręczny nie jest używany w zakładach - wręcz przeciwnie. Także profesjonalni tapicerzy wykorzystują tacery. Narzędzia te są bardzo wytrzymałe i wydajne. Produkt jest także bardzo tani. Mankamenty zszywacza ręcznego to konieczność wykorzystania siły mięśni przy wykonywaniu zszyć. Wpływa to na szybkość pracy. Zszywacze ręczne nie poradzą sobie z materiałami o dużej twardość. Ich przeznaczenie to przede wszystkim lżejsze prace tapicerskie lub domowe majsterkowanie.

Ostateczny wybór zszywaczy tapicerskich powinien być podyktowany ich przeznaczeniem. Do prac amatorskich warto wybrać taker ręczny lub zszywacz elektryczny. Bardziej zaawansowane działania wymagają wydajnych narzędzi, dlatego też najlepszym wyborem będzie zszywacz pneumatyczny.

Nie zapomnij o odpowiednich zszywkach i rozszywaczu!

Inwestując w zszywacz tapicerski nie można zapomnieć o zszywkach. W zszywaczach wykorzystywane są różne rodzaje zszywek (https://tapicerski.pl/zszywki-tapicerskie,c6,pl.html). Najsolidniejsze z nich, to zszywki do narzędzi pneumatycznych o dużej wytrzymałości, gwarantują one bardzo dobre i trwałe przymocowanie różnego typu materiałów (materiały tapicerskie, elementy drewniane, panele, listwy). Takie zszywki użyte w zszywaczu gwarantują trwałość mocowania. Ten rodzaj zszywek stosuje się w zszywaczach profesjonalnych i półprofesjonalnych. Zszywki do tacerów ręcznych są mniejsze i wykonane z cieńszych materiałów. Niektóre modele tacerów dają możliwość użycia sztyftów z łebkiem, oraz sztyftów bez łebka, tzw. szpilki.

zszywki tapicerskie Bizon

 

Zwykle wykorzystują one jednak inny rodzaj zszywek, które solidnie połączą materiały miękkie oraz te o mniejszej twardości. Oczywiście ważne jest dostosowanie typu zszywacza do wykonywanych prac. Wyposażając się w narzędzia do zszywania nie można zapomnieć o rozszywaczu, który w wypadku popełnienia błędu lub chęci wyjęcia zszywki, umożliwi wykonanie tego zadania. Kupując zszywacz dobrze od razu zakupić odpowiednie zszywki dostosowane do urządzenia i jego magazynka. W celu zapewniania trwałych połączeń wybiera się solidne zszywki od renomowanych producentów, jak na przykład zszywki Bizon. Warto w takim wypadku skorzystać też z profesjonalnego doradztwa. Doświadczony specjalista doradzi nie tylko w doborze odpowiedniego narzędzia, ale także pomoże zakupić niezbędne akcesoria, jak solidne zszywki czy skuteczny rozszywacz.